DEMİR EKSİKLİĞİ İLE BAŞA ÇIKMAK

DEMİR EKSİKLİĞİ İLE BAŞA ÇIKMAK demir eksikligi ile basa cikmak

DEMİR EKSİKLİĞİ İLE BAŞA ÇIKMAK 

 

Demir eksikliği nedir derseniz;günümüzde ülkelerin nüfusuna orantılı olarak neredeyse toplumun % 50 oranında etkilendiği bir durum olarak karşımıza çıkan bir manzara var.

 

Maalesef demir eksikliği nedenlerinin başında yediğimiz içtiğimiz gıdaların besleyici değerinin yetersiz,düşük olması 1.derecede sorumludur.

 

İçinde bulunduğumuz durumu daha fazla dramatize eden, bu gelişmenin en bariz örneği olarak hamile kadınların sürekli olarak Demir vitamini takviyesi kullanarak hamilelik yaşadıkları açık bir kanıt olarak sunulabilir.

 

Bir doktor edası ile çevredeki herkes günlük yaşamda neler yemek neler içmek gerektiği konusunda belki de sizi yanıltacak bilgiler ile kafanızı karıştırabilir.

 

Demirin vücuttaki önemi ne azalır ne çoğalır biz denge üzerine kurulu bir yaşamdan bahsediyoruz.Demir vücudumuzda cildin gelişmesi anlamında, organların sağlığı, kan hücrelerinin gelişmesi gibi birçok faktöre  etki etmektedir.

 

Sevdiğimiz bir cümle var ve bu bütün hayatımızı etkiliyor.Yedikleriniz sizi yansıtıyor.Demir eksikliği yediklerimiz ve içtiklerimiz ile alakalı bir durum.Artık bu durumu üzerimize alınmamız gerekiyor.

DEMİR EKSİKLİĞİ İLE BAŞA ÇIKMAK cocuklarin gelisme evresinde

Çocukların gelişme evresinde, ergenlik döneminde, kadınların hamilelik süresince, orta yaş ve ileri yaşta insanların ilaç kullandıkları ya da yetersiz beslenme nedeniyle ömür boyu Demir ihtiyacı hiç bitmeyen bir gerçek.

 

Eğer sakatat tüketmiyor iseniz adet döngünüz içerisinde kanamanın fazla olması ya da sürekli basur gibi kronik rahatsızlıklar içinde olmanız bu durumu daha ileri götürebilir.

 

Sindirim sisteminde olası rahatsızlıklar ülser,mide kanaması, mide fonksiyonları ve klasik türk çayı ve kahve tüketiminin fazlalıkları gibi nedenler ile demir eksikliği ile karşılaşmanız normaldir.Bütün bu saydığımız etkenler demir eksikliği nedenleri için geçerli sebeplerdir.

 

Belirtiler

 

Demir eksikliği belirtilerini tespit etmek ancak bir Hekim yardımı ile mümkün olabilir.Belirgin göze çarpan göstergeler arasında kırılgan saç yapısı,tırnak kırılmaları,cilt problemleri,ağızda oluşan çatlaklar,halsizlik,dikkat problemleri,isteksiz kalmak,çabuk yorulma,baş dönmesi,depresif ruh hali,sık görülen üşüme,soluk beniz,çınlama hissi,uyuşma vb.

 

Kesin tanıya varabilmek için mutlaka bir hekimden yardım almak gerekiyor.Bir kimsenin kansızlık hastalığı anemi belirtileri ancak tıbbi testler sonunda tespit edilebilir.

DEMİR EKSİKLİĞİ İLE BAŞA ÇIKMAK Hekim yardimi

En küçük bir belirtinin bile bir Hekim yardımı olmadan değerlendirmesi yanlış olur.Kendiniz de herhangi bir belirti hissediyor olabilirsiniz.Demek değildir ki; demir eksikliği müspet delillerle ortaya çıkmış anlamını taşımaz.

 

Demir eksikliği ne iyi gelir 

 

 

Demir eksikliği ne yemeliyiz.Hangi yiyecekler Demir içerir.

 

Beslenme sadece karın doyurmak anlamı taşımıyor.Yeterli miktarda demir içeren yiyecekler tüketmiş olduğunuzdan emin olduğunuzda olumlu bir sağlık kalitesine ulaşmak mümkün.

 

Bu yaklaşıma dayanmanın devamı olmalı.Faydalı alışkanlıkları edinmek gerekiyor.Çay kahve tüketiminin aşırı olmasını engellemek bile bir adım sayılır.

 

Demir vitamini bir tarafta bitkilerden, bir tarafta da yumurta gibi hayvansal gıdalardan sağlanan zengin çeşitli kaynaklara dayanmaktadır.

 

Hayvansal gıdalardan elde edilen Demir, bitkisel gıdalardan elde edilen demire göre daha iyi sindirilmektedir.

 

Yalnız çizgiyi abartmamak gerekiyor.Çünkü 100 gram kırmızı et içerisinde sadece 4-8 miligram arasında Demir bulunmaktadır.Daha fazla demir elde etmek için kırmızı et tüketimini arttırmak daha fazla kilo almanıza neden olabilir.

DEMİR EKSİKLİĞİ İLE BAŞA ÇIKMAK Demir iceren gidalar

Demir içeren gıdalar

 

 

Susam  100 g başına 14,6 mg
Kuzu böbreği 100 g başına 12,2 mg
Bitter çikolata 100 g başına 10,7 mg
Pişmiş tavuk karaciğeri 100 g başına 10,6 mg
Ördek taşlığı 100 g başına 9.4 mg
Nohut 100 gr kuru nohut başına 6.1 mg
Kaju fıstığı 100 g başına 6 mg
Çam fıstığı 100 g başına 5.5 mg
Ay çekirdeği 100 g başına 5 mg
Fasulye 100 g başına 5 mg
Mercimek 100 g başına 3,3 mg
Zeytin 100 g başına 3,3 mg

 

Kimyon 100 g başına 66 mg
Kekik 100 g başına 30 mg
Köri 100 g başına 29,7 mg
Soya  100 g başına 15,7 mg

 

Demir eksikliği için ne yapılır

 

 

 

Genelde kadınların hamilelik süreçlerinde doktor tavsiyesiyle demir eksikliği ile mücadele edilir.Bunun yanında emilimi artırma çabalarının bir parçası olarak C vitamini ile birlikte alınması demir emilimini destekler.

DEMİR EKSİKLİĞİ İLE BAŞA ÇIKMAK Anemi

Anemi bizim ülkemizde çok sık rastlanan bir hastalık.Genelde bu hastalığın demir eksikliği ile yakından ilişkili olduğu düşünülür.Vejeteryan tarzı beslenmenin bir yansıması olarak,yetersiz beslenme yan etkisi olacak davranışlardan kaçınmayı tavsiye ediyoruz.

 

Kendi şahsınız ve çocuklarınız,eşiniz için bir beslenme planı oluşturduğunuzdan emin olmalısınız.

 

Demir eksikliği kilo yapar mı

 

Düşünülenin aksine kilo kontrolü sadece bir eleman faktörüne bağlı bir çalışma değildir.Demir eksikliği kilo yaparmı derseniz;daha başlamadan hatalı bir ön yargı belirtmiş olursunuz.

ŞİŞMANLIK İLE KANSER ARASINDAKİ MESAFE

Kilo almakla ilgili olarak;yetersiz beslenme,uyku düzensizliği,hareketsizlik,yeterli su içmiyor olmak,olduğundan fazla kalori almak,fast food beslenme tarzı,hamur işi yiyeceklerle beslenmek,proteine yeteri kadar önem vermemiş olmak gibi nedenler örnek gösterilebilir.

 

Kilo alma durumunuzu tek bir nedene bağlamak doğru olmaz.Demir eksikliği konusunda daha geniş ve detaylı bir tanı için herhangi bir aile hekimliği size daha güvenilir yöntemleri gösterebilir. 

 

Lider Beslenme Herbalife Official Member 

2 thoughts on “DEMİR EKSİKLİĞİ İLE BAŞA ÇIKMAK

  1. Mert uzan says:

    Kızımda demir eksikliği vardı gerçekten süreci atlatmak için epey çabaladık ihmale gelen bir konu değil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site Roneon güvenlik uygulamaları ve Google reCAPTCHA tarafından korunmaktadır.
Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları kabul edin.