PROBİYOTİK VE KADIN SAĞLIĞI ÜZERİNE 

PROBİYOTİK VE KADIN SAĞLIĞI ÜZERİNE

PROBİYOTİK VE KADIN SAĞLIĞI ÜZERİNE 

 

Erkeklerin kaslı ve heybetli yapılarının altında; çıtkırıldım bir yapı olduğu, kadın bedenine göre daha zayıf, korumasız oldukları söylenir.Kadın vücudu ise yaşadığımız dünyanın bütün zorluklarına rağmen  ayakta kalmak üzerine kurulu bir algoritmaya sahip.

 

 

Hayatınızın bir döneminde idrar yolu enfeksiyonları,vajinal enfeksiyonlar,bakteri kaynaklı rahim içi rahatsızlıklar yaşadığınız günleriniz olabilir.

 

 

Şimdi birçok insan blogumuzda paylaştıklarımızı okuyor. Enteresan bir şekilde bizim sadece sabah akşam herbalife ürünleri konuşmamızı bekliyorlar.Biz buradan insanlara faydalı olacak bütün konuları ele almak istiyoruz.Neticede probiyotik ve kadın sağlığı hayatın içinden konular.

 

 

Sizlerde günde en az bir kez probiyotik nedir?..Ne işe yarar?..Konusuna kulak aşinası oldunuz.Çünkü basın, yayınları kadar sosyal medyada bu konuyu irdeliyor.Kadın denilince sadece diyet akla gelmesin.

 

 

Genç kızlarda ergenliğin baskın çağı sırasında; östrojen hormonu önce hücresel yapıyı ve bakteri çoğalmalarını etkiliyor.Menopoz tüm hayatı yeniden şekillendiriyor.Hormon dengeleri istikrarını kaybediyor.Birbirini tetikleyen yada ateşleyen bir döngüye neden oluyor.Neden sonuç ilişkisine dayalı  idrar yolu enfeksiyonları bu süreçte görülebiliyor.

 

PROBİYOTİK VE KADIN SAĞLIĞI ÜZERİNE  Menopoz

Östrojen hormonu kadın bedeninde inanılmaz değişiklikleri tetikleyebilir.Vajinada dokusal değişiklik ve yapısındaki koruma faktörünün en etkili belirleyicisidir.Bir yandan da bakteriler üzerinde kontrol mekanizması gibi çalışır.

 

 

İyi bakteriler ve kötü bakterilerin arasında yaşanan bu sürek avı yıllar içinde az önce belirttiğimiz kadın hastalıklarına ve istenmeyen enfeksiyon risklerini artırmaktadır.Kadınlarda genital mikrobiyota,hormon dengesizlikleri güçlü yapıyı bir anda alt üst edebilir.

 

 

 

Biraz önce mikrobiyota dedik ya, çok büyüktür.Kendi başına bir dünya aslında.Gizemini içinde saklayan, sadece bağırsaktan ibaret olmayan bir dünya. Vücudumuzda bir alemi taşıyoruz ama biz bunun farkına ancak hasta olunca varıyoruz.

 

 

İş yana döne yine beslenme üzerine doğru geliyor.Şu an kaç yaşında olduğun hiç önemli değil.Vücudunuzu destekleyen gıdalar ile dost bir yaşam sürmüyor iseniz hayatın bir köşesinde enfeksiyon riski sizi yakalıyor.

 

 

Özellikle de basit karbonhidratlar konusuna eğilmenizi istiyorum.Tamam bütün kadınlar bakımlı ve güzel olmayı hak ediyor.Ancak biraz da beslenme konusuna eğilmek gerekiyor.

 

Ne yiyorsan osun maalesef durum böyle.Kadın sağlığını ve mikrobiyolojik yapıyı bozan şeyler var.Özellikle de Antibiyotikler gibi dost bakterileri zarara uğratan ilaçlardan bahis edebiliriz.Heleki kontrolsüz kullanıma dikkat çekmek için bir sürü kamu spotu boşa yayınlanmıyor öyle değil mi?..

 

 

Şayet doğru beslenmeyi öğrendiniz ise problem yok.Hormon dengeniz ömür boyu aynı çizgiyi koruyacaktır.Hamilelik belirtileriniz var ise buna uygun beslenme yapmanız gerekiyor.Çünkü hamile kadınlarda mikrobiyota anlık değişikliklere açık bir hale gelir.

 

 

Menopoz çok yazıldı çizildi ise de halen bilinmeyen yönleri yok değil.Çünkü bir bakıyorsun 65 yaşında bir kadın henüz 30 lu yaşlarda gibi sağlıklı ve bakımlı olabilir.Elbet bu durum şans eseri ortaya çıkan bir durum değil.Kadın sağlığı sürdürülebilir bir diyet üzerine kuruludur.

 

 

Diyet demişken sadece boğazımızdan geçenler akla geliyor.Peki ya davranış tarzı ve yaşam şekliniz sizi destekliyor mu?..   

 

 

Şimdi bir bakıyoruz probiyotik yoğurt aldım onu yiyorum deniliyor.Peki bu yoğurdun hangi kaynaktan yapıldığını tam olarak hangimiz kestirebilir.Neticede bir marketin rafından aldık onu değil mi?..

 

PROBİYOTİK VE KADIN SAĞLIĞI ÜZERİNE  mikrobiyom

Dengesiz beslenme ve kadın ruhunu derinden etkileyen bunalımlar.Bize dost bakterileri öldürüyor.Sorunu kaynağında çözmek gerekiyor.Mikrobiyom yada mikrobiyota dediğimiz bu yaşam alanımızı dış tehditler kadar kendi bilinçsiz davranışlarımız ile tehlikeye atıyoruz.

 

 

Hormon tedavisi yada östrojen içeren haplar vajina yapısını destekleyebilir.Enfeksiyon riskini azaltmak için günlük yaşamda yaptıklarımızda önemli.Yeterli uyku,düzenli su içmek,öğünleri takip etmek direncimizi yükseltebilir.

 

 

Kadınlarda menopoz öncesi ve sonrası evrelerde beklenmeyen değişikliklerin yaşanırken ertelenmesi, daha ağır rahatsızlıklara ve vajinal hastalıklara neden olabilir.

 

 

 Probiyotik gıdaların kadın sağlığı üzerindeki etkileri

 

 

Vajina içindeki mikrobiyotanın korunması,enfeksiyonlara karşı direnci güçlü tutmak probiyotik gıdaların bize sağladığı avantajlardandır.Kötü bakteri gelişimi ve idrar yolu hastalıkları eş güdümlü olarak hareket eder.

 

 

Her ne kadar biz özümüze dönmeyi düşünüyor olsak bile, artık kimse köyüne dönemeyecek kadar şehre bağlanmış vaziyette.Probiyotik yoğurt mayası alıp kendi yoğurdunu yapmak bile bir adım sayılabilir.

 

 

Kronik hastalıkların coronavirus sürecinde virüs etkisiyle hiç beklenmedik ölümlere yol açtığını biliyoruz.Araştırmalara bakılır ise probiyotik gıdalar hem enfeksiyon riskini düşürüyor aynı zamanda genel sağlık kalitesini yükseltiyor.

 

PROBİYOTİK VE KADIN SAĞLIĞI ÜZERİNE  metabolizma

Dünyada artık hem bağırsak florasına hem vajina mikrobiyotasına hitap eden yöntemler kullanılıyor.İdeal olanı sağlık elde iken mevcut sağlığı koruyucu yöntemleri öğrenmek ve güçlü metabolizmayı elde etmek gerekiyor.

 

 

Probiyotiklerin normal yöntemlerle karşılanamadığı durumlarda ise gıda takviyelerinden faydalanmak gerekebilir.Özellikle idrar yolu enfeksiyonu sık sık gündeme geliyor.Bu sizce basit bir durum gibi mi gözüküyor?..

 

 

Tabiki bu konuda yapılan bilimsel çalışmalar var.Ergen ve yetişkin kadınlar üzerinde probiyotik tüketiminin en az antibiyotikler kadar faydalı ve destekleyici doğal bir yöntem olduğu sonucuna varılmış.

 

 

Bu demek değildir ki;herhangi bir idrar yolu problemi yaşayan kadının Probiyotik içeren gıda takviyesi kullanması tamamen rahatsızlığı ortadan kaldıracaktır gibi bir anlam yüklemeyin lütfen.Daha çok Hekim gözetiminde tedaviyi takip etmek gerekiyor.

 

 

Kadınların genel sağlıklı yapısını koruyabilmeleri için beslenmeye önem vermesi güzel bir gelişme.Zindeliğini beslenmesine borçlu olan bir çok kadını yakından takip ediyorum.

 

 

Hormon dengesi sadece vajinal sağlığı etkilemiyor.Aynı zamanda kilo almaya yada daha zayıf kalmaya neden olabiliyor.Faydalı bakterilerin çoğalması ve daha iyi bir seviyeye getirmeniz, biraz daha merak sahibi olup sürdürülebilir alışkanlıklara sıkıca bağlanmayı gerektiriyor.

 

 

Lider Beslenme Herbalife Official Member

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site Roneon güvenlik uygulamaları ve Google reCAPTCHA tarafından korunmaktadır.
Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları kabul edin.