KORONA GÜNLERİNDE ÖĞRETMEN OLMAK

KORONA GÜNLERİNDE ÖĞRETMEN OLMAK

KORONA GÜNLERİNDE ÖĞRETMEN OLMAK

 

Dünyayı saran koronavirüs mutasyona uğramış ülke ülke geziyor.Salgının ekonomik ve sosyal gündemden düşmediği günlerdeyiz.

 

Bizler eve kapanmış milyonlarca çocuğu ve milyonlarca öğretmeni göz ardı ediyor gibiyiz.Hep diyoruz ya eğitim, gelecek,bilim,insan,hayat,umutlarımız eğitim neferleri.

KORONA GÜNLERİNDE ÖĞRETMEN OLMAK egitim okul ogretmen lider beslenme

Eğitim, okul, öğretmen, veli ilişkileri kökten değişti.

Binlerce yıldır alışagelmiş olduğumuz kurulu düzen bir anda altüst oldu.

 

Binlerce çocuğun eğitim ile arasına duvarlar örüldü.

Hiç kimse sürecin nereye gideceği konusunda net bir fikir beyan edemiyor.

 

Veliler ev okul bağlamında çaresiz kalmış durumdalar. Çocuklar bu yeni gelen düzeni ve yeni normali kabul etmekte çok zorlanıyorlar.

 

Korona günlerinde eğitimci olmak o kadar zor.En az veliler kadar eğitim emekçilerinin yaşadıkları da kötü bir deneyim olsa gerek.

 

Özel sektörde çalışan binlerce eğitimci insan var çok zor şartlar altında kalmış durumdalar.

 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından oluşturulan online ders platformu ağır aksak ilerlemeye devam ediyor. Altyapıda hazırlıksız yakalandığımız bir eğitim dönemi içerisinde bulunuyoruz.

 

Binlerce öğrencinin eğitime erişim için tablet, bilgisayar ya da cep telefonu bulunmadığı için Eba tv üzerinden eğitim sistemine adapte olmaya  çalışan veli,öğretmen ve öğrencilere kolaylıklar diliyoruz.

 

Haber bültenlerini yansıyan o canlı okul görüntüleri artık bilgisayar ortamına taşındı.Tabii ki imkanı olmayan birçok sınıf,branş eğitimcisinden bahsetmek mümkündür. 

 

En çok etkilenen henüz okula yeni başlamış bir sınıf ve ikinci sınıflar ve üniversiteye hazırlanan liseli gençler olarak görülüyor.

 

Değerlendirmeler her ne kadar bu şekilde yapılıyor ancak ara sınıflarda eğitim gören çocukların etkilenmediğini söylemek çok zor.

 

Öğretmenin vermiş olduğu ödevleri WhatsApp ve Instagram resim düzenleme uygulamalarda doldurmak gerçekten en az ödev kadar stresli bir durum.

KORONA GÜNLERİNDE ÖĞRETMEN OLMAK odev lider beslenme

Tabii bir de Zoom uygulamasını girişte bir çok aile tam olarak konuya hakim olmadığı için online derslere katılamayan binlerce çocuk var. 

 

Türk Telekom altyapısını kullanarak derslere girmeye çalışan insanlar ise sık sık yaşanan Internet problemlerinden muzdarip gözüküyor.

 

Elbette tüm bu yaşanan olumsuzluklara rağmen canla başla süreci götürmeye ve çocuklara ışık olmaya çalışan tüm eskinin deyimiyle muallimlere saygılarımızı sunuyoruz. 

 

İnsanın tabiatına uygun olarak alışkanlıkları vardır.Öğretmenler de de mesleğin doğasına uyan tarz fiilen eğitim kurumu içerisinde çocuklarla yüz yüze eğitim çalışmalarıdır.

 

Yaşanan bütün bu olumsuzluklardan eğitimcilerde toplumun bir parçası ve bir bireyi olduğu göz ardı  edilmeden konuyu değerlendirmek gerekir.

 

Öğretmen evde ne yapıyor  

 

Yeni normal öğretmenleri daha fazla yoruyor.İnsan klasik alışmış olduğu çalışma sistemini tam olarak hakim olmadığı sanal bir ortama taşıdığı zaman istenmeyen aksilikler ile karşılaşmak yüksek olasılık haline geliyor.

 

Çocuklar telefon tablet bir kenarda dururken oturup oyuncak oynamaya devam ediyor.Sınıfta olsa böyle olur muydu?…

KORONA GÜNLERİNDE ÖĞRETMEN OLMAK yeni normal ogretmenleri daha fazla yoruyor

Sınıfta öğretmen hakimiyeti çok önemlidir. Yüz yüze eğitim isteyen eğitim uzmanlarının ısrarı bu nedenledir.

 

Eğitimcinin evde ya da okulda eğitime hazır bir vaziyette beklemesi diğer kriterlerin yerine getirilmemesi nedeniyle sekteye uğruyor.

 

Yaş grubu gözetmeksizin tüm öğrenciler de bir karamsarlık havasıdır gidiyor.Bu nedenle uzun  süre online derslere adapte olmakta zorluk çekiyorlar.

 

 

Ailelerden gelen tepkilere bakılırsa tüm toplumun olduğu kadar küçük bireylerin de beslenme alışkanlıkları en az büyük insanlar kadar değişime uğramış.

 

Her şeye rağmen bu süreçte çocukların beslenmesine dikkat etmek sağlıklı kahvaltı alışkanlıkları geliştirmek gerekiyor.

 

Evde çocukları üzerinde ailenin bir eğitimci kadar etkili olamayacağını hepimiz biliyoruz.Eğitimin önemini şimdi daha iyi anladık umuyoruz.

 

Öğretmen haber

 

Bütün bu yaşanan olumsuzluklara rağmen İsmet Saatçi isminde emekli öğretmenin kendi hayatında vermiş olduğu mücadele hepimize örnek olsun diyoruz.

 

İsmet hoca tam 28 yıl eğitimci olarak bir çok insanın hayatına dokunmuş. Antalya’da ya yaşıyor ve 2 çocuk babası.Hikayenin en ilginç kısmı ise İsmet hoca emekli olduktan sonra başlamış.

 

İsmet hoca 65 yaşında olmasına rağmen eğitimden hiç vazgeçmemiş.Üniversite sınavlarının başarı ile geçmiş. Neticede insan doğumdan ölüme yaşadığı bu uzun yolda her gün yeni bir şeyler öğrenmek ihtiyacı hissediyor.

 

Antalya Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi arkeoloji bölümünü 2015 yılında hem de bölüm birinciliği ile bitiren İsmet hoca,hem eğitime gönül verenlere hem de öğrencilere ilham olsun istiyoruz.

Eğitimden asla vazgeçmeyen, emekli  olduktan sonra bir kahvehane, kıraathane köşesinde beklemeyen  ismet hocamız,bununla da yetinmeyerek Açık Öğretim Fakültesi Felsefe bölümünü bitirerek eğitimin her şartta yapılabileceğini bize gösteren canlı bir tanık.

 

 

Sizde çevrenizden gelen bütün olumsuz eleştirileri görmezden gelip İsmet hocayı takip edebilirsiniz.

 

İsmet hoca bastonu ile katıldığı derslerden bir fakülteyi bitirebiliyor ise sevgili gençler sizler de yapabilirsiniz.

KORONA GÜNLERİNDE ÖĞRETMEN OLMAK ogretmen dizisi lider beslenme

Hayat öğretmen dizisinden daha hızlı geçiyor

 

Fox Tv’de yayınlanan öğretmen dizisi aslında biraz nostalji biraz kuşaklar arasındaki kopmaları göz önüne seren ilgi çekici bir dizi.

 

Öğretmen dizisi oyuncuları her bölümde göstermiş oldukları performans ile hem genç izleyicileri hem de velileri Televizyon karşısında buluşturan bir yapım.

 

Hayat televizyon dizisinde yaşanan olaylardan,gerçek ve acımasız yüzü ile karşımıza çıkıyor.Atanamayan öğretmenlerin,sözleşmeli öğretmenlerin,ücretli öğretmenlerin yaşadıkları gerçekler üzücü.

 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu yıl kısıtlı sayılı eğitim emekçisinin eğitim hayatına katılması planlanıyor.Bu yapılan planlamaya karşı eğitim dünyasının 60000 eğitimci eksiği olduğu haber bültenlerine yansıyor.

 

2020 Öğretmen atamaları  birçok umudun ertelenmek zorunda kaldığı bir yıl oldu.Umuyoruz ki  2021 yılı çok daha verimli gitsin. 

 

Öğretmen ataması bekleyen binlerce yetişmiş genç eğitim fakültesi mezunu mecburen farklı işlerde çalışıyor.

 

Bir de eğitimci niteliklerini taşımayan insanların öğretmen başvuru ile göreve getirilmesine tepki gösteriyorlar haklı olarak.

 

Yani kısacası korana olsa da olmasa da eğitim dünyasının değeri öğretmen camiasının problemleri devam ediyor.

 

Lider Beslenme Herbalife Resmi Üyesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site Roneon güvenlik uygulamaları ve Google reCAPTCHA tarafından korunmaktadır.
Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları kabul edin.